Mokrogorske drvene montažne kuće, po sistemu "ključ u ruke", u rekordnom roku na vašoj adresi...
Mokrogorskoj kompaniji “Woodcraft” potrebno je mesec dana, od momenta dobijanja projekta, da obavi sve pripreme, nabave materijal, napravi elemente u radionici, nakon čega izlazi sa svojim radnicima na teren i vrši montažu drvene kuće.
Poslednjih godina poraslo je interesovanje za drvene montažne kuće. Ljudi se sve više okreću prirodnim materijalima, bržoj izgradnji, boljoj izolovanosti objekta. Proizvođača ovakvih kuća u Srbiji je sve više, a jedna od njih je i porodična kompanija “Woodcraft” iz Mokre Gore koja se izradom ovakvih montažnih kuća bavi više od 10 godina.
Svi postavljaju pitanja koliko trenutno ovakve kuće koštaju, koje su njene prednosti i mane i šta je potrebno obezbediti pre početka montaže. Imamo pravog sagovornika!
“Tendencija u svetu je da se zbog nametnute brzine življenja treba brzo i graditi. Čovek kada odluči da pravi kuću ili vikendicu, uglavnom želi brzo da se u nju useli. Montažni drveni objekat omogućava investitoru da za 2 do 3 meseca ima gotov objekat u kom može da boravi,” ističe Aleksandar Kojadinović iz kompanije Woodcraft.
Razlika između tradicionalne drvene kuće i montažne gradnje je u tome što su se tradicionalne kuće pravile tako da se šuma sekla u određeno doba godine (uglavnom zimi kada vegetacija miruje) i to u vreme punog meseca kada u drvetu nema crva, odnosno žiška. To je podrazumevalo planiranje, pa sušenje građe, što je umelo da traje od 5 do 6 godina. Sa montažnom kućom u kojoj se koriste prefabrikovani elementi, gotova kuća se dobija mnogo brže, napominju iz porodične kompanije “Woodcraft”
Materijali za drvene montažne kuće
Drvo koje se najčešće koristi za kuće je smreka, jela, beli bor i sibirski ariš. Koriste se i noseće lamelirane grede, OSB table i gips karton ploče. Za termoizolaciju se najčešće koristi kamena i mineralna vuna dok se za pokrivanje ovakvih objekata najčešće koristi lim u raznim izvedbama od falcovanih, imitacija crepa, trapeznih itd.
Montažne drvene kuće spadaju u grupu najizolovanijih objekata iz razloga što je ceo presek zida izolacija. Za grejanje tako dobro izolovanog objekta preporučuje se grejanje na struju. Ovakvo grejanje pogodno je zato što brzo i efikasno zagreje prostor, a ne radi konstantno. Prednosti drveta je i sposobnost disanja odnosno ispuštanje i primanje vlage koliko je to potrebno.
Pripremni radovi za drvenu montažnu kuću
Pre montaže prefabrikovane drvene kuće potrebno je prvo izvesti temelj za objekat. Poželjno je obezbediti priključak za struju na gradilištu ali nije neophodan, jer majstori mogu da koriste baterijsku opremu koja omogućava rad na bilo kom terenu. Priključak vode takođe nije neophodan za rad. Neophodna stavka je pristupni put za transportna vozila koja treba da dovezu već pripremljene elemente za montažu.
Rok izrade montažne kuće
Od trenutka kada dobiju projekat, ovoj porodičnoj kompaniji iz Mokre Gore potrebno je mesec da obavi sve pripreme, nabavi materijal, pripremi elemente u radionici, nakon čega zaposleni iz ove kompanije izlaze na teren i započinju montažu objekta.
“Poenta je da se što više uradi u radionic a samim tim je brža montaža na terenu i smanjuju se troškovi. Imamo opcije i tipskih rešenja, ali radimo i po projektima arhitekata.” – kažu iz kompanije “Woodcrafta”.